Od 1 marca 2018 roku obowiązują przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Podmioty zidentyfikowane, jako instytucje obowiązane oprócz wypełniania obowiązujących przepisów, dążą do zarządzania ryzykiem AML/CFT poprzez identyfikacji nowych zagrożeń. Warunki gospodarcze w trakcie epidemii oraz „lockdown” dla gospodarki powodują wystąpienie nowych zjawisk dotychczas nieznanych, co wymaga z kolei aktualizacji wiedzy i poznania stosowanych praktyk.
Udział w szkoleniu wypełnia wymagania Art. 52 Ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w zakresie udziału w programach szkoleniowych.
CEL SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy w zakresie systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu zarówno w ujęciu krajowym jak i międzynarodowym. Dodatkowo, zostaną omówione nowe ryzyka i wyzwania z obszaru AML/CFT powodowane epidemią COVID-19 oraz nadchodzące zmiany legislacyjne w sposobie walki z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu.
ADRESACI SZKOLENIA:
Szkolenie skierowane jest przede wszystkich do tych pracowników, którzy zgodnie z wymaganiami Ustawy zostali wyznaczeni, jako osoby odpowiedzialne za zapewnienie zgodności działalności instytucji obowiązanej z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a zgodnie z Art. 52 powinny wziąć udział w programach szkoleniowych dotyczących realizacji wymagań prawnych.
METODY SZKOLENIOWE:
Wykład połączony z analizą przypadków (proponowanych przez trenera i zgłaszanych przez uczestników), dyskusja moderowana.
PROGRAM:
- Podstawowe pojęcia i przepisy ogólne.
- Budowa system zwalczania zjawisk prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu w Polsce i świecie.
- Instytucje obowiązane i ich obowiązki.
- Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych.
- Analiza kontrahenta – listy sankcyjne, baza PEP.
- Kontrola instytucji obowiązanych, kary administracyjne, przepisy karne.
- Scenariusze nadużyciowe i typologia transakcji podejrzanych.
- Nowe ryzyka i wyzwania generowane przez COVID – 19 (nowe ryzyka i schematy nadużyciowe).
- Kim jest Money Laundering Reporting Officer ?
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – omówienie najistotniejszych zmian.
ORGANIZACJA:
Szkolenie odbędzie się w dniach: 28 i 30.07.2020 w godzinach od 1630 do 1930
Szkolenie jest organizowane poprzez platformę ClickMeeting, do której link zostanie Państwu przesłany na podany przy zgłoszeniu adres mailowy w dniu szkolenia.
Uczestnicy otrzymają:
- materiały szkoleniowe w formie elektronicznej
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
DODATKOWE INFORMACJE:
Prowadzący – Robert Rzepiński audytor śledczy z wieloletnim doświadczeniem pracy w grupach kapitałowych, wykładowca i trener z zakresu etyki i przeciwdziałania nadużyciom.
OPŁATA:
320 zł od osoby