Cel szkolenia: prezentacja i analiza technik oszustw księgowych z wyraźnym odróżnieniem ich od błędów księgowych i rachunkowości kreatywnej. W ramach szkolenia zaprezentowana zostanie istota systemu rachunkowości oraz rozróżnienie pojęć: błędy księgowe, oszustwa księgowe, rachunkowość kreatywna. Przedstawiona zostanie systematyka i ewolucja metod wykrywania oszustw księgowych wraz z odpowiedzialnością za popełnianie oszustw księgowych. Szczegółowej analizie zostaną poddane pojedyncze techniki oszustw księgowych począwszy od wadliwego aktywowania kosztów aż po brak weryfikacji założenia o kontynuacji działalności przez jednostkę. Znajomość technik oszustw księgowych wydaje się niezbędnym elementem profesjonalnej wiedzy kierownictw jednostki, biegłych rewidentów, księgowych, kontrolerów finansowych czy audytorów.
Odbiorcy szkolenia: szkolenie jest przeznaczone przede wszystkim dla księgowych, biegłych rewidentów oraz osób zarządzających jednostkami gospodarczymi, pracowników działów finansowych oraz dla osób zajmujących się audytem (wewnętrznym i zewnętrznym). Wymagana jest co najmniej podstawowa wiedza z zakresu rachunkowości.
Program szkolenia:
- System rachunkowości i jego podstawowe uwarunkowania
- Pojęcie rachunkowości finansowej, zarządczej i podatkowej
- Fundamentalne zasady rachunkowości (zasada memoriału, kontynuacji działalność, współmierności, ciągłości wycen, istotności)
- Rachunkowość a prawo podatkowe
- Możliwość i zasadność stosowania uproszczeń w systemie rachunkowości
- Oszacowanie ryzyka oszustwa księgowego i reakcja na stwierdzony stan.
- Błędy i oszustwa księgowe a rachunkowość kreatywna
- Pojęcie błędu księgowego i oszustwa księgowego
- Oszustwa księgowe a rachunkowość kreatywna
- Oszukańcza sprawozdawczość finansowa versus zawłaszczenia majątku
- Metody wykrywania oszustwa księgowych
- Metoda czynnikowa
- Analiza „czerwonych flag”
- „Trójkąt oszustwa”
- Statystyczne metody diagnozowania ryzyka oszustwa
- Pojecie manipulatorzy i niemanipulatorzy
- Wartości graniczne wskaźników finansowych dla manipulatorów i niemanipulatorów
- Model Beneisha
- Odpowiedzialność za popełnianie oszustw księgowych (karna, cywilna)
- Skala, zakres i charakter oszustw księgowych w polskich realiach gospodarczych oraz na świecie
- Analiza wybranych technik oszustw księgowych
- Wadliwe aktywowanie kosztów (np. remont a modernizacja)
- Prezentacja kosztów prac badawczych i rozwojowych
- Manipulacja odpisami amortyzacyjnymi i wartością rezydualną
- Tworzenie ukrytych (cichych) rezerw
- Wadliwa wycena należności i zapasów
- Przyspieszone fakturowanie i manipulowanie okresem uznawania przychodu
- Sprzedaż z klauzulą odkupu
- Kontrakty długoterminowe – procent realizacji i ujawnianie straty
- Kapitała własny a zobowiązania
- Uznaniowa prezentacja leasingu i umów pokrewnych
- Tendencyjna wycena udziałów i akcji obcych
- Wartość godziwa, jako podstawa wyceny aktywów i zobowiązań
- Wykorzystywanie uproszczeń w systemie rachunkowości (pojęcie istotności)
- Weryfikacja założenia o kontynuacji działalności – brak ujawniania zagrożeń operacyjnych i finansowych i ich skutków
- Prognoza upadłości z wykorzystaniem analizy dyskryminacyjnej
Szkolenie poprowadzi Prof. nadzw. dr hab. Artur Hołda - profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK) oraz Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie (WSEI). Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Rachunkowości UEK oraz Zakładu Zarządzania i Rachunkowości WSEI. Autor i współautor ponad 300 opracowań z dziedziny rachunkowości, podatków i finansów. Przewodniczący Rady Programowej PICM. Współpracuje z praktyką gospodarczą, w tym z międzynarodowymi grupami kapitałowymi. Prowadzi obligatoryjne szkolenia dla biegłych rewidentów w Polsce, Komisji Nadzoru Finansowego, jak również zajęcia na studiach MBA (Master of Business Administration). Przewodniczył i zasiadał w radach nadzorczych spółek, w tym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Członek EAA, posiada certyfikat dyplomowanego księgowego IFAC oraz jest audytorem II stopnia PIKW. Autor ekspertyz oraz recenzji w zakresie prawa bilansowego i podatkowego m. in. na potrzeby podmiotów z „wielkiej czwórki”. Recenzent Krajowych Standardów Rachunkowości (KSR). Redaktor merytoryczny corocznej publikacji „Podatkowe i bilansowe zamknięcie roku” renomowanego wydawnictwa CH Beck.
ORGANIZACJA:
Szkolenie jest organizowane poprzez platformę ClickMeeting, do której link zostanie Państwu przesłany na podany przy zgłoszeniu adres mailowy w dniu szkolenia.
Szkolenie organizowane wspólnie z Polską Izbą Biegłych Rewidentów.
WYMAGANIA SPRZĘTOWE:
Do wzięcia udziału w szkoleniu niezbędny jest komputer stacjonarny, laptop, tablet lub telefon komórkowy z obsługą dźwięku i dostępem do Internetu (przeglądarka Google Chrome lub Firefox).
UCZESTNICY OTRZYMAJĄ:
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
OPŁATA:
700 zł od osoby
Należność po wcześniejszym potwierdzeniu terminu realizacji szkolenia przez Biuro Oddziału prosimy kierować na nasze konto w PKO BP Gdańsk 29 1020 1811 0000 0002 0014 2349
Ważne
Rezygnacja ze szkolenia musi nastąpić w formie pisemnej najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Rezygnacja w terminie późniejszym wiąże się z koniecznością pokrycia 100% kosztów szkolenia. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z konieczności dokonania opłaty za zgłoszony udział.