Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem internetu przy użyciu portalu clickmeeting.pl
WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Uczestnik powinien dysponować komputerem lub urządzeniem mobilnym, z dostępem do Internetu (przeglądarka Google Chrome lub Firefox).
Organizacja
Czas trwania szkolenia wynosi 6 godzin lekcyjnych.
Rozpoczęcie: godzina 09.00
W ramach szkolenia zapewniamy:
- autorskie materiały szkoleniowe w formie elektronicznej,
- zaświadczenie o ukończeniu.
Należność prosimy kierować na nasze konto w PKO BP Gdańsk 29 1020 1811 0000 0002 0014 2349
Ważne
Rezygnacja ze szkolenia musi nastąpić w formie pisemnej najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Rezygnacja w terminie późniejszym wiąże się z koniecznością pokrycia 100% kosztów szkolenia. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z konieczności dokonania opłaty za zgłoszony udział.
Prowadzący:
Lech Janicki: prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 16 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.
Program szkolenia:
Polskie firmy coraz więcej usług nabywają za granicą, natomiast nie zawsze zdają sobie sprawę, że wiele z nich może być dodatkowo opodatkowanych w Polsce podatkiem u źródła (WHT) w wysokości np. 20 %. Leasing popularnych aut (np. Skoda, VW), zakup zdjęć w serwisach internetowych, wynajęcie samochodu w podróży zagranicznej, skorzystanie z usług prawnika z innego kraju, udział w targach zagranicznych, usługi pozycjonowania w sieci kupione od Google, płatności za usługi Facebooka, bilety na niektóre imprezy sportowe, skorzystanie z usług doradczych bądź powierzenie prowadzenia księgowości zagranicznemu biuru rachunkowemu – te i szereg innych zdarzeń mogą skutkować koniecznością zapłaty w Polsce podatku u źródła.
Poza tym na polskich firmach ciążą także szczególne obowiązki informacyjne związane z dokonywaniem płatności zagranicznym kontrahentom (IFT, CIT-10Z, PIT-8AR). Od 2019 i 2020 roku regulacje uległy istotnym i bardzo uciążliwym zmianom wymagającym od polskich firm znacznie większej uwagi przy rozliczaniu usług nabywanych z zagranicy. Ponadto pandemia Covid-19 w istotny sposób może utrudnić realizację obowiązków związanych z rozliczeniem podatku u źródła.
- Czym jest podatek u źródła (WHT) i kiedy musimy o nim pamiętać.
- Podatek u źródła w trakcie pandemii Covid-19 (problemy z uzyskiwaniem dokumentów od strony zagranicznej, szczególne przepisy Tarczy 4.0).
- Właściwa weryfikacja kontrahentów zagranicznych w świetle zmian z 2019 r. i kontrowersyjnych projektów objaśnień Ministerstwa Finansów.
- Praktyczne wypełnianie deklaracji CIT-10Z, PIT-8AR oraz informacji IFT.
- Specyfika certyfikatu rezydencji jako dokumentu pozwalającego na wyłączenie stosowania przepisów polskich ustaw podatkowych (forma, treść, PDF, kopia notarialnie poświadczona, skan certyfikatu itp.)
- Klauzula „beneficial owner” i jej stosowanie w praktyce (m.in. oświadczenia beneficjalne zagranicznych podatników).
- Szeroki katalog usług opodatkowanych podatkiem u źródła i odpowiednie konstruowanie treści umów z podmiotami zagranicznymi.
- Odsetki wypłacane podmiotom zagranicznych w podatek u źródła.
- Opodatkowanie nabycia praw autorskich i należności licencyjnych.
- Zakup licencji na programy komputerowe (w tym koncepcja „end user”)
- Leasing a WHT: ważne zmiany w leasingu np. Volkswagen Leasing GMBH
- Opodatkowanie najmu urządzenia przemysłowego i naukowego.
- Najem sprzętu komputerowego za granicą a podatek u źródła.
- Najem samochodu osobowego, samochodu ciężarowego bądź maszyny budowlanej za granicą – konieczność zapłaty podatku u źródła (WHT), szczególne obowiązki ciążące na polskim podatniku, najczęstsze problemy wynikające z braku posiadania certyfikatu rezydencji podmiotu wynajmującego samochód.
- Podróże służbowe pracowników a podatek u źródła.
- Nabycie KNOW-HOW za granicą – skutki podatkowe
- Opodatkowanie nabycia za granicą usług doradczych, konsultingowych, eksperckich, usług wsparcia.
- Opodatkowanie nabycia za granicą usług prawnych i księgowych.
- Kontrowersyjne orzecznictwo i wątpliwości dotyczące opodatkowania podatkiem u źródła nabycia za granicą usług badania rynku, przetwarzania danych, zarządzania i kontroli oraz gwarancji i poręczeń.
- Wykupienie dostępu do baz ofertowych, Booking.com, giełdy internetowe.
- Akces do międzynarodowych izb gospodarczych i uzyskiwanie certyfikatu „rzetelnego kontrahenta” .
- Serwery zagraniczne, „zdalny pulpit” i „praca w chmurze”.
- Zagraniczne szkolenia „online”.
- Usługi reklamowe nabywane za granicą.
- Reklama telewizyjna, radiowa, internetowa, hosting, Google, Facebook, licencje na programy telewizyjne, wydawnictwa, rynek książki itp.
- Zagraniczne targi i konferencje a podatek u źródła.
- Problematyka tzw. usług o podobnym charakterze w orzecznictwie 2010-2020 r.
- Zakup biletów lotniczych po zmianach w 2017 r. i czarter samolotów (istotny w trakcie pandemii)
- Podatek u źródła w PIT (zleceniobiorcy, członkowie zarządów, artyści, sportowcy, menedżerowie itp.)
- Zwolnienia w podatku u źródła – warunki, dokumentacja, obowiązki.
- „Pełzająca rewolucja w podatku u źródła 2019-2021 r.” – zapłata podatku i skomplikowana procedura zwrotu w ciągu 6 miesięcy – przygotowanie się do nowej procedury przesuniętej na 1 czerwca 2021 r.